PROJE ÖDEVİ

0

1. Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır. Ülkemiz nüfusunun büyük bir çoğunluğu oluşturan çocuk ve gençlerimizin sağlıklı, üretken ve verimli olmalarında yeterli ve sağlıklı beslenmeleri ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemiş olmaları büyük önem taşımaktadır.

http://beslenme.gov.tr/

TARZ: Günlük herkesçe malum durumu özetle ortaya serme

Seçtiğim bu örnek yazıda paragrafın başlangıç cümlesi hasebiyle 'günlük herkesçe malum durumu ortaya serme' olarak nitelendirdim. Zaten iki cümleden oluşan giriş paragrafında ilk cümleyi takip eden ikinci cümlede herkesle malum olan bir mesele...

2. Öz-etkililik ya da Senemoğlu (1998) tarafından adlandırıldığı gibi öz-yeterlik (self-efficacy),bireyin davranışları üzerinde etkili olan bilişsel algılama faktörlerinden birisidir (Jhonson ve ark 1993, Pender 1987,Palank 1991).Bireyleri sağlığa zarar veren olumsuz davranışlardan koruyup,sağlığı geliştiren olumlu
davranışlar kazandırmaya çalışan hemşirelerin, bireyin davranışları üzerinde davranış sürecini kontrol ederek etkili olan bu bilişsel-algısal faktöre ilişkin bilgisinin olması önemlidir.

http://e-dergi.atauni.edu.tr/ataunihem/article/download/1025000042/1025000031

TARZ: Tanım

ilk cümlesi makalenin bütününde hasıl olan temel kavramın ne demek olduğunu açıklayarak başladığı için 'tanım' dedim.

3. Yüksek proteinli zayıflama diyetlerinin literatürde 1890'larda tanımlansa da 2000 yıl kadar önce ilk kez Yunan vücut geliştiriciler tarafından kullanıldığı ve diyet içeriğinin et ve az miktarda sebzelerden oluştuğu bildirilmektedir. Yıllar sonra yüksek protein alımına teşvik eden diyetler günümüzde yeniden popülarite kazanmıştır.

http://e-vizeyayin.com/simple_document.aspx?doc=861552beslenme-aralik-2016-yayimlamapdf.pdf

TARZ: Tarihçe

İlk paragraf da konunun başlangıcını ve günümüze lanse etmesini irdelediği için tarihçe dedim. günümüzde var olan  popüler anlayışları açıklayan yazılarda başlangıç tarihinden başlamak mantıklı bir yaklaşım olduğu kanaatindeyim..

4. Son 24 saatte nerelerdeydin bir bakalım. Oynat! Evdesin sabah uyandın, sabah şeriflerin hayr olsun. Hazırlandın dışarı çıktın, otobüse bindin. Yine trafik var, artık canını sıkmıyorsun. İndin, durak okuluna yakın, ama biraz geç kalmışsın, hızlıca yürüyerek okula yetiştin. Ders, tenefüs, ders, tenefüs ders… otobüs, trafik, ev, bilgisayar, uyku…

http://gencdergisi.com/8027-hoh-ic-mekanlarda-hava-kalitesi---1.html

TARZ: Hikayeci Anlatma

Yazar anlatacağı meseleyi anlatmadan önce bir beyin fırtınası ile hikayeci bir anlatı ile başlamış güzel olmuş..

5. Yağlı bir öğünden hemen sonra ortaya çıkan yemek yeme isteği neden kaynaklanıyor, hiç düşündünüz mü?

Dengeli bir diyette, alınan kalorinin %20-25 inin yağdan karşılanması gerekir. Diyetle birlikte alınan yağların midede diğer besin gruplarına göre uzun kalması nedeniyle tokluk hissi oluşturması en çok bilinen yararlarından biridir. Özellikle diyetle alınması önerilen çoklu doymamış yağ asitleri inflamasyondan prenatal gelişime, agregasyondan sinyalizasyona birçok alanda etkilidir.

http://www.gencdiyetisyenler.com/yagli-diyetler-ac-beyinler/

TARZ: Soru sorma

Yazıya direkt soru ile başlamasından dolayı soru sorma dedim.